close-modal

Badania współczynnika pochłaniania dźwięku

Do realizacji etapu IV, tj, Projektu wykonawczego, spółka DeDe Furniture podpisała w dniu 9 października 2015r. umowę z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Robotyki Katedrą Mechaniki i Wibroakustyki AGH. W ramach realizacji umowy wykonano badania współczynnika pochłaniania dźwięku systemu dekoracyjnych paneli akustycznych. Do analizy przedstawiono próbki trzech materiałów: płyta wiórowa, płyta MDF i klejonka bukowa.
Badanie przeprowadzono zgodnie z normą PN-ISO 10534-2:2003.

Po przeprowadzeniu badań w rurze impedancyjnej wszystkich trzech próbek wyniki badań były zbliżone. Wybrano próbkę z klejonki bukowej, jako materiał najlepiej rokujący na możliwości obróbki (design) oraz naturalne piękno drewna. Kolejnym badaniem było zbadanie energetycznego współczynnika rozpraszania dźwięku przez system dekoracyjnych paneli akustycznych. Wyniki badań przedstawiono w postaci karty badań zawierającej tabele i wykresy. Z przeprowadzonych badań wynika, że w zakresie częstotliwości od 2000Hz do 10000Hz współczynnik pochłaniania paneli jest bardzo dobry. Kolejnym etapem badań było zainstalowanie systemu paneli 24m2 w pomieszczeniu biurowym w celu przeprowadzenia pomiaru analizowanych współczynników w warunkach poza labolatoryjnych. Dodatkowo badanie przeprowadzono na specjalnie zaprojektowanym systemie do montażu paneli, który poprawił badane współczynniki.

Dzięki zastosowaniu metod prototypowania wykonano próbkę w wymiarach rzeczywistych i na niej przeprowadzono badania, które potwierdziły wszystkie wcześniejsze założenia. Podczas prac projektowych oraz konsultacji prowadzonych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki został stworzony akustyczny ustrój hybrydowy o strukturze 3D, wykonany z drewna. Hybryda jest połączeniem absorbera (pochłania dźwięki, współczynnik sound absorbtion conficient) i dyfuzora (rozprasza, diffusion conficient). Efektem jest podwyższenie współczynnika pochłaniania dźwięku, przy jednoczesnym wprowadzeniu właściwości rozpraszania, co ma decydujący wpływ na parametry zawarte w Polskiej Normie PN-B 02151-4:2015-06.

Wymagania w niej zawarte dotyczą: czasu pogłosu (T), wskaźnika transmisji mowy (STI) oraz chłonności akustycznej (A). Bezpośredni wpływ na te parametry mają cechy fizyczne, które posiadają zaprojektowane przez nas panele. I tak, dla chłonności akustycznej, którą wyraża się wzorem:
A= aśrS
gdzie aśr jest średnim współczynnikiem pochłaniania dźwięku, a S polem płaszczyzn ograniczających powierzchnię pomieszczenia, łącznie z podłogą (m2).

Nasze panele charakteryzują się wysokim współczynnikiem pochłaniania aśr, co przekłada się na wyższy poziom parametru A. Analogiczna sytuacja odnosi się do czasu pogłosu (T), do obliczenia którego potrzebna jest chłonność akustyczna (A) oraz średni współczynnik pochłaniania dźwięku aśr.
Dzięki zastosowaniu ustroju w pomieszczeniach wielkopowierzchniowych będzie z jednej strony słychać wyraźniej, co przyczyni się do poprawy komunikacji i wpłynie na brak konieczności podnoszenia głosu przez pracowników w celu bycia zrozumiałym. Z drugiej zaś głos nie będzie się w dużym stopniu roznosił. Poprawa własności akustycznych pomieszczeń dzięki zastosowaniu ustrojów hybrydowych przyczyni się do obniżenia stresu, lepszej koncentracji dzieci i pracowników, a w efekcie zmniejszy wpływ na pogorszenie i utratę słuchu u osób przebywających w tych pomieszczeniach.

Przewaga akustycznych paneli dekoracyjnych będzie również widoczna w zastosowaniu formy wizualnie odmiennej od dostępnych płaskich perforowanych rozwiązań. Rozwiązanie to jest nowatorskie w skali światowej. Zastosowanie formy przestrzennej (3D) przyczyni się do wielo sensoryczności odbioru oraz poprawi design experience poprzez uwzględnieniu we wzornictwie wyników przeprowadzonych badań. Ustrój, jako część otoczenia odbierana będzie wieloma zmysłami, poprzez strukturę trójwymiarową, kolor, fakturę, własności akustyczne. Zapewni odbiór bardziej złożony, łamiący monotonię powierzchni biurowych, szkół, szpitali, poprawiając komfort przebywania i pracy. Design sensoryczny uwzględnia w projektowaniu zmysły. Do tej pory projektanci wnętrz skupiali się na ładnym wyglądzie rzeczy, pomijając pozostałe zmysły takiej jak słuch, czy dotyk. Korzyścią z takiego projektowania jest stworzenie formy przestrzennej, która poprzez odbijanie światła będzie formą zróżnicowaną w zależności od pory dnia i kąta padania światła. Zmienność wysycenia kolorem przyczyni się z kolei do komfortu psychicznego osób przebywających w danym otoczeniu. Takie podejście do procesu projektowania również wpisuje się w najnowszy światowy trend. Akustyczne panele dekoracyjne EHØ Muteboard są innowacyjnym produktem na skalę światową poprzez utworzenie hybrydowego ustroju akustycznego o strukturze 3D wykonanego z odnawialnego surowca jakim jest drewno. Po zbadaniu rynku paneli akustycznych dojść można do konkluzji, że dostępne na świecie panele wykonane są głównie z wełny mineralnej i wełny szklanej, a te z kolei pozyskiwane są ze złóż skał magmowych i piasków kwarcowych, które są nieodnawialne. Dodatkowo można zauważyć, iż dostępne na rynkach panele fornirowane (3mm warstwa drewna) są w 100% absorberami lub w 100% dyfuzorami. Po jeszcze głębszej analizie można znaleźć panele drewniane dekoracyjne bez własności akustycznych. Innowacyjność akustycznych paneli dekoracyjnych EHØ Muteboard jest połączeniem kilku cech niespotykanych do tej pory równocześnie: hybrydowy ustrój akustyczny (absorber i dyfuzor) struktura 3D naturalny materiał (drewno) zaawansowane techniki projektowe, jako innowacje produktowe minimalizujące czas wytworzenia panelu ścisła współpraca pomiędzy przedsiębiorcą, projektantem i ośrodkiem naukowo-badawczym